U novostaveb nebo rekonstruovaných starších objektů, které se nachází na okraji obce, na polosamotě, a jde-li o velké rozměry parcely, zvažujeme různá řešení oplocení, ale zpravidla se vždy přikloníme k tomu, které je z hlediska stavební náročnosti jednodušší, a zároveň netrvá příliš dlouho. Budeme-li obezdívat plochu desítek či dokonce stovek arů betonovým soklem a na něj pokládat masivní bloky z tvárnic, případně je prokládat dřevem, bude toto řešení velmi zdlouhavé a drahé. V současné době se nabízí dvě nejlevnější a nejrychlejší řešení, která lze využít jako samostatné oplocení, nebo je kombinovat s živým plotem.
Rychlost výstavby a stavební jednoduchost
Pletivo – v rychlosti výstavby a ceně kraluje jednoznačně pletivo. Hodí se ovšem tam, kde máte dobré sousedské vztahy, anebo kde upřednostníte výhled do krajiny. Pletivo s živým plotem je v takovém případě ideálním řešením, jeho výšku lze přizpůsobit podle vlastní potřeby. Jednotlivé sloupky se betonují do země do hloubky cca 50 cm, většinou se jedná o ocelové pozinkované trubky. Tam, kde hrozí prorůstání okolní vegetace, je vhodné vytvořit betonový sokl, ale tím už se doba výstavby prodlužuje o několik týdnů a samozřejmě značně rostou i náklady.
Betonový plot – na podobném principu se staví betonové ploty Plzeň Montáž MPC. Opět se začíná betonáží sloupků pod úroveň země, sloupky jsou tentokrát zhotoveny z armovaného betonu a jsou opatřeny drážkami, do nichž se vsouvají ploché tenké desky. Ve srovnání s pletivem je postavení betonového plotu rychlejší, odpadá totiž náročné napínání drátu a stříhání a upínání pletiva pomocí kleští. Jakmile máte zabetonované sloupky v zemi, desky do drážek zasunete během pár desítek minut. Nevýhodou je pouze hmotnost materiálu, každá z desek totiž váží zhruba 70 kg. Plot z betonu však plně nahradí klasické cihly či tvárnice, které byste museli pracně a zdlouhavě vyzdívat na předem vybudovaných základech, a tím pádem se z hlediska finanční a časové náročnosti dostáváte do úplně jiné dimenze.