Když se amatérský kutil pustí do elektroinstalačních prací, může to mít někdy i tragický dopad. Elektroinstalace totiž není totéž, co stříhání živého plotu nebo řezání dřevěného prkna, kde i velká chyba není nic závažného. Elektrikáři jsou kvalifikovaní odborníci, kteří musí znát řadu specifických drobností, a nemohou si dovolit provádět fatální chyby. Zde se i drobnost může vymstít na majetku nebo na ztrátě života.
Průřezy vodičů – když se amatér rozhodne vyměnit hliníkové vedení a nahradit jej měděnými kabely, zajde do hobby marketu nebo nakoupí ve specializovaném e-shopu potřebnou délku drátů a pustí se do práce. Jenže délka není to zásadní, co je třeba znát, rozhodující je průměr vodičů. Pokud si vyberete dráty příliš tenké, mohou být natolik přetěžované že můžete i vyhořet. Není to legrace a toto se rozhodně nesmí podceňovat.
Kam se zásuvkami – zásuvek můžete mít v jednom obvodě kolik chcete, ale zásadní je, aby nebyly umístěné příliš blízko vodního zdroje. Pokud jsou blízko kuchyňského dřezu, umyvadla, sprchového koutu či vany, riskujete tu úraz elektrickým proudem. Elektrické zásuvky by také neměly být přetížené mnoha spotřebiči, toto se stává, když do jediné zásuvky zapojíte například deset spotřebičů najednou, které disponují vyšším výkonem. https://www.cak.cz/assets/files/48/Sdeleni_predstavenstva_neslucitelnost.doc
Svítidla – zapojování svítidel by také měl provádět elektrikář z Prahy 9, poměrně obtížné je zapojení křížových a schodišťových vypínačů a u svítidel pak rozhoduje i stupeň IP krytí. Ten určuje, jaká svítidla jsou vhodná pro práci v běžném prostředí domácnosti, jako jsou obývací pokoje či ložnice, anebo koupelny a kuchyně a osvětlení exteriéru. Předepsané kryty svítidel musí v některých místech odolávat vodě a prachu a právě elektrikář je odborník, který toto dovede dobře posoudit a vhodný typ svítidla do určitého místa vám pak vybrat.